Достапни линкови

Медведев: Русија треба да се заинтересира за природните ресурси на Арктикот


Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави денеска дека Русија мора да ги одбрани своето право за минерални добра на Арктикот поради зголемените интересирања за областа. Зборувајќи пред безбедносниот Совет тој истакна дека други држави веќе преземале воени и економски чекори , но не кажа кои држави го направиле тоа. Соединетите Американски држави , Канада, Данска и Норвешка се обидуваат дел од Арктикот да го стават под своја надлежност, поради верувањата дека во таа област има една четвртина од неоткриенета нафта и пририоден гас на Земјата, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG