Достапни линкови

Чиле повторно го тресат земјотреси


Два силни земјотреси го погодија Чиле денеска. Првиот бил со интезитет од 5,1 степен по Рихеровата скала а вториот бил регистриран со сила од 7 ,2 по Рихтер, пренесуваат новинските агенции. Земјотресите се почуствувани и во главниот град Сантјаго кога се одвивала инагурацијата на новиот претседател Себастијан Пинера. Чилеанската подморница предупреди за можни Цунами бранови. Пред две недели Чиле го погоди земјотрес со сила од 8,8 степани по Рихтеровата скала при што загинаа неколку стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG