Достапни линкови

Косовските безбедносни сили нема да имаат воена улога


Соработката на КФОР и Косовските безбедносни сили ќе продолжи по краткиот прекин. Ова денеска го соопшти КФОР по состанокот на Претседателот и премиерот на Косово, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи и командантот на КФОР, Маркус Бентлер.На состанокот е договорено да КФОР да ги продолжи „советодавните и должностите поврзани за обука на Косовските безбедносни сили“ , а во иднина единиците на косовските безбедносни сили ќе користат демилитаризирано оружје и нема да имаат воена улога. КФОР ја прекина накратко соработката откако на јавен собир во Приштина косовските безбедносни сили носеле оружје што било спротивно на претходниот договор.
XS
SM
MD
LG