Достапни линкови

Карзаи во посета на Пакистан


Авганистанкиот претседател Хамид Карзаи пристигна во Исламабад каде се очекува да разговара со пакистанските власти за нивната улога во разговорите со Талибаците. Претходно Кабул тврдеше дека Исламабад не презема доволно мерки за да ги елиминира талибанските оперативци на пакистанската територија. Авганистанските власти побараа екстрадирање на талибански командант и 40-тина талибански затвореници кои сега се наоѓаат во пакистанките затвори.
XS
SM
MD
LG