Достапни линкови

Демонстрации во Атина


Најмалку 300 илјади таксисти денеска во Атина започнаа дводневен штрајк против финансиките мерки на Владата јавуваат грчките медиуми. Колона од 400-тини такси автомобили се упатиле кон министертвото за финансии.Таксистите се жалат на високите цени за горивото, пренесуваат новинските агенции. Пензионерите во Грција, пак, најавија за утре протести поради намерата на Владата да ги замрзне пензиите како мерка занамалување на буџетскиот дефицит. Федерацијата на државните службеници повторно повикува на масовен 24 часовни демонстрации на 16-ти март против строгите мерки за излез од кризата.
XS
SM
MD
LG