Достапни линкови

Ештон:ЕУ ќе може да се потпре на Русија за Иранскиот проблем


Русија ја препозна сериозноста на иранската нуклеарна криза.Ова денеска го изјави министерот за ндворешни работи на Европската Унија, Кетрин Ештон по средбата со рускиот министер за надворешни работи во Москва. Таа изрази надеж дека Западните земји можат да се потпрат на Москва доколку се договорат да воведат нови санкции за Техеран. Таа истакна дека нереден чекор е ова прашање да се постави во Безбедносниот Совет на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG