Достапни линкови

Ирак заработил 4 милијадри долари од нафта


Ирак заработил 4 милијарди долари од извоз на нафта. Потпаролот на министерството за нафта, Асем Џихад изјави дека 45 милиони барели биле извезени во јужниот дел на Басра. Државните приходи зависат 85 проценти од бизнисот со нафтата. Ирак е третта по ред земја во светот со големи резерви на нафта, веднаш позади Саудиска Арабија и Иран.
XS
SM
MD
LG