Достапни линкови

Кетрин Ештон во балканска турнеја


Високиот претставник за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, во пресрет на турнејата во БиХ, Србија и Косово, која почнува денеска, нагласи дека Западниот Балкан е главен приоритет на надворешната политика на Унијата. Меѓутоа, истакна Ештон, за консолидација на стабилноста и напредокот кон ЕУ одговорни се раководствата и луѓето во регионот. Вратите на Европа се отворени за целиот регион, кога условите ќе се исполнат, порача таа пред почетокот на првата балканска турнеја.
XS
SM
MD
LG