Достапни линкови

Анонимци што постираа видео на ЈуТјуб добија новинарска награда


Двајца анонимци што постираа на ЈуТјуб видео клип на кој се гледа како една иранска жена искрвавува до смрт на улиците на Техеран добија престижана новинарска награда. Ова е прв пат Џорџ Пол награда за видео запис да биде доделена за анонимен труд, јавуваат новинските агенциите. Сликата на 26 годишната Неда Ага Султан која е убиена на уличните протести во Иран стана икона на иранскиот отпор по минатогодишните спорни претседателски избори .На Џорц Полк е една од најпрестижните награди за новинарство во Соединетите Американски Држави.

XS
SM
MD
LG