Достапни линкови

Иран ја извести МААЕ за плановите за збогатување на ураниум


Иранските власти ја извести Меѓународната Агенција за Атомска Енергија дека од утре Техеран ќе започне со да го збогатува ураниумот за 20 проценти.Шефот на иранската државна нуклерана агенција соопшти дека процесот ќе биде сопрен доколку постигнат договор со Меѓународната Агенцијата.Американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс кој терба денекс ада се сретне со францускиот претседател Никола Саркоз повика да се зголеми меѓународниот притисок врз Иран.

XS
SM
MD
LG