Достапни линкови

Шорт- Блер лажеше за ИракПоранешниот британски министер Клер Шорт го обвинува тогашниот премиер Тони Блер дека лажел за воената инвазија во Ирак во 2003тата. Шорт, кој во тоа време бил министер за меѓународен развој вели дека Блер не ги информирал министрите за вистинките случувања во Ирак и дека дозволил Соединетите Америкасни Држави да ја имаат водечката улога во војната.Блер, минатиот петок, во својата одбрана рече дека Садам Хусеин претствувал закана за светот и било неопходно да се разоружи или отстрани.
XS
SM
MD
LG