Достапни линкови

Берлускони сака да го внесе Израел во ЕУ


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, на почетокот на својата тридневна посета на Израел, изјавил дека се надева дека ќе ја внесе еврејската држава во ЕУ. Иако Израел има трговски врски со ЕУ, досега не побарале да се придружат на Унијата. А , Италија од земјите членки на ЕУ е најголем трговски партнер со Иран. Израел го смета Иран за најголема закана , и го обвинува Техеран дека произведува нуклерано оружје. Од италијанска страна невеле дека и покрај тоа што имаат голема соработка со Иран, тие ќе постапат одговорно ако се воведат нови санкци кон Техеран.
XS
SM
MD
LG