Достапни линкови

Грција нема да ја напушти еврозоната.


Еврокомесарот за економски и монетарни прашања Хоакин Алмунија изјави денеска на форумот во Давос дека нема опасност Грција да западне во платежна неспособност или да ја напушти еврозоната.Грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину додаде дека не знае дека било разгледувано некакво „спасувачко финансирање“ од земји членки на ЕУ и додаде дека Владата се стреми да стори „се што е неопходно, за да го намали буџетскиот дефицит“.Грција се ангажира оваа година да го намали буџетскиот дефицит до 8,7 проценти од БДП преку намалување на социјалната помош, даночните реформи и заштеда од трошоците за плати во државниот сектор.
XS
SM
MD
LG