Достапни линкови

Во Лондон почна конеференцијата за Авганистан


Британскиот премиер Гордон Браун на денешното отворање на меѓународната конференција за Авганистан што се одржува во Лондон изјави дека очекува во текот на годинава меѓународните сили да бидат способни да го започнат процесот на предавање на одговорноста на авганистанските сили за безбедноста во земјата. Браун вчера и се приклучи на германската канцеларка Ангела Меркел во поддршката на планот од неколку стотици милиони долари со кој на умерените талибанци ќе им бидат понудени работни места со цел да се откажат од насилство. Талибанците го отфрлија планот за помирување како трик и повторно побараа целосно напуштање на странските сили од Авганистан.
XS
SM
MD
LG