Достапни линкови

Саудиска Арабија ги протера јеменските бунтовници


Саудиските официјални лица соопштија денеска дека безбедносните сили ги протерале јеменските бунтовници надвор од границите на нивната територија, откако тие ден претходно најавија еднострано помирување. Саудиска Арабија започна три месечна офанзива против бунтовниците, по убиството на двајца граничари. Бунтовниците војуваат со јеменските власти од 2004 година. Заменик министерот за одбрана принцот Калеб Бин Султан соопшти дека тој е скептичен за помирувањето на бунтовниците.
XS
SM
MD
LG