Достапни линкови

Соседите на Авганистан го подржуваат планот на Карзаи


Соседните земји на Авганистан денека го подржаа планот на претседателот Хамид Карзаи да им понуди поттик на Талибанците да го предадат нивното оружје. На состанокот кој се одржа во Истабул, Турција присуствуваа претседателот на Пакистан, Асиф Али Задари и претставници од Иран, Таџикистан и на Кина. Авганистанскиот претседател се надева и дека ќе ја добие поддршката од Западните земји за неговиот план да реинтегрира дел од Талибанците во општеството на меѓународната конференција во Лондон во четврток посветена на Авганистан.
XS
SM
MD
LG