Достапни линкови

Арбитражната спогодба е во согласност со уставот, смета словенечката влада


Словенечката влада вчера ги отфрли мислењата дека арбитражната спогодба со Хрватска не е во согласност со уставот на Словенија. Арбитражната спогодба се наоѓа во постапка на анализа пред словенечкиот уставен суд, од кого владата побара да се определи за нејзината уставност, по што ќе биде продолжена постапката за ратификација.
XS
SM
MD
LG