Достапни линкови

Меркел подржува санкции за Иран поради нуклерната програма


Германскиот канцелар Ангела Меркел соопшти дека нејзината земја ќе подржи санкции за Иран доколу тие продолжат со нуклераните активности. Мерекл по денешниот состанок со израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху во Берлин изјави дека ако Иран не го промени мислењето тие ќе размислат за спроведување на санкции. Таа додаде дека Германија се надева дека ќе биде постигнат договор со Советот за безбедност на ОН, но доколку тоа не е можно земјата ќе им се приклучи на другите, кои веќе се решија на тој чекор.
XS
SM
MD
LG