Достапни линкови

Првиот човек на ОН Бан Ки Мун најави посета на Хаити


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан ки Мун најави дека наскоро ке отпатува на Хаити за од прва рака да ја процени ситуацијата по катастрофалниот земјотрес и дека ќе побара 550 милиони долари за итни потреби за земјата. Обединетите нации имаат намера Националниот фудбалски стадион во Порт-о-Пренс да го искористат како болница и како колективна кујна за бездомниците кои ги има околу 300.000 во Порт-о-Пренс. Меѓународниот Црвен крст проценува до 50.000 луѓе беа убиени во вторникот 7,0 степени земјотрес.
XS
SM
MD
LG