Достапни линкови

Северна Кореја забрани употреба на странски валути


Северна Кореја ја забрани употребата на странски валути .Властите предупредуваат дека ќе следуваат големи казни за сите оние кои нема да користа северно корејска валути односно ќе плаѓаат со долари , евра или јуани. Ваквата одлука доаѓа неколку недели откако Владата на Северна Кореја ја преведнуваше својата валута со цел да ја ограничи инфлацијата.

XS
SM
MD
LG