Достапни линкови

2 години од смртта на Буто во Пакистан


Во Пакистан денеска илјадници луѓе ја одбележуваат две годишнината од смртта на поранешниот премиер Бензир Буто. По 8 години минати во егзил, Буто која беше првата жена на таа функција во Пакистан, се врати во земјата за да се кандидира на престојните избори, но беше застрелана на нејзиниот митинг во градот Равалпинди. Пакистанскиот претседател Асиф Али Задари и сопругот на Буто, како и премиерот Јоусуф Раза Гилани положија цвеќе на нејзиниот гроб.
XS
SM
MD
LG