Достапни линкови

Груевски - Не преговараме за јазикот и името на нацијата


„Ние не преговараме за јазикот и името на нацијата“, изјави денеска Премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали со Грција, покрај за името се преговара и за јазикот , со оглед на тоа што во ОН во личната карта за Македонија стои македонски јазик. Груевски по пуштањето во употреба на фекален и атмосферски колектор во општина Гази Баба рече дека македонската страна за тоа не преговара туку ни бараат да го смениме името на јазикот и името на нацијата. Груевски изјави и дека не планира реконструкција на владата.
XS
SM
MD
LG