Достапни линкови

6 мртви во експлозија на рудник во Русија


Шест луѓе го загубија животот, а 7 се исчезнати во експлозија во рудник за железо во Русија во сопственост на групацијата Евраз. Екплозијата во рудникот во гардот Низни Тагил се случила неочекувано, кога рударите биле 180 метри под површината. Работата на рудникот е стопирана, а другите вработени се евакуирани. Во Евраз имаат акции руските милијардери Роман Абрамович и Александар Абрамов.
XS
SM
MD
LG