Достапни линкови

Новиот закон за здравство на Обама помина во Сенатот


Новиот предлог закон кој ќе им овозможи на 31 милиони луѓе во САД да добијат здравствено осигурување и кој е подржан од претседателот Барак Обама ја помина главната препрека во Сенатот. 60 % од сенаторите гласаа за законот, а крајното гласање во сентатот ќе се одржи неделава. Законот потоа треба да биде одобрен од претставничкиот дом. Подобрувањето на здравството на Обама му стана главен приоритет. Републиканците тврдат дека доколку се одобри законот тоа ќе се одрзи врз буџетскиот дефицит, во време кога економијата сеуште се опоравува до кризата.
XS
SM
MD
LG