Достапни линкови

Обама и Медведев преговараат за нуклеарниот договор


Белата куќа соопшти дека претседателот Барак Обама и неговиот руски колега Димитри Медведев телефонски разговарале вчера околу истекот на нуклераниот договор. Претходниот договор меѓу двете земји познат како “СТАРТ” заврши на 5 декември. Двете Влади преговараат дека во иднина ќе го намалат бројот на нуклеарното оружје. Според секретарот на Белата куќа, Роберт Гибс Русија и САД остваруваат прогрес.

XS
SM
MD
LG