Достапни линкови

Хасеми денеска ќе одлучи дали ќе има избори во Ирак


Ирачкиот потпретседател Тарек Ал Хасеми се очекува дека денеска ќе ја донесе одлуката, дали ќе го потпише или ќе стави вето на изборниот законик, кој е потребен за гласањето на изборите наредната година. Хасеми најверојатно ќе стави вето на законот по втор пат, поради спорот со Шиитските и Курдските законодавци, околу распоредот на местата во парламентот, врз основа на етничка и религиска припадност.

XS
SM
MD
LG