Достапни линкови

Новиот шеф на МААЕ Амано ја презема функцијата


Новиот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија јапонскиот дипломат Јукиа Амано денеска ја презема функцијата од добитникот на Нобеловата награда за мир Мохамед ел Барадеи кој 12 години беше шеф на Агенцијата. 62 годишниот Амано е специјалист за мултилатерално нуклеарно разоружување.
XS
SM
MD
LG