Достапни линкови

Кина нема да ја намалува вредноста на јуанот


Кинескиот премиер Вен Џибао изјави дека Пекинг ќе ја задржи вредноста на националната валута, јуанот, на стабилно и избалансирано ниво. Џибао оцени дека не се фер барањата за зајакнување на вредноста на јуанот и ги обвини критичарите на кинеската политика за трговски протекционизам против земјите во развој.
XS
SM
MD
LG