Достапни линкови

Бразил:санкциите кон Техеран се безцелни


Бразилските власти кои се воздржаа од гласање за резолуција на Меѓународната агенција за атомска енергија, за нукларната програма на Иран, изјавиле дека новите санкции кон Техеран се бесцелни. Бразил се воздржа од гласање, бидејќи сметавме дека дијалогот е подобро решение од конфронтацијата, изјавил бразилскиот претставник во Меѓународната агенција, Антонио Гуереиро. ИААЕ усвои резолуција со која се бара Иран да ја запре изградбата на новиот објект за збогатување на ураниумот во близина на светиот шиитски град Ком.

XS
SM
MD
LG