Достапни линкови

Јушченко побара промена на договорот за гас со Русија


Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара од Русија да го смени 10 годишниот договор за гас што го имаат потпишано двете земји, со образложение дека договорот претставува вистински проблем за економијата во земјата. Повикот на Јушченко доаѓа на неколу часа пред средбата меѓу премиерот на Украина , Јулија Тимошенко и нејзиниот руски колега Владимир Путин. На средбата во Јалта ќе се разговара за проблемите кои ги имаат двете земји со гасот.

XS
SM
MD
LG