Достапни линкови

Средба Фреден - Црвенковски на тема проблем со името


Шведскиот амбасадор во Македонија Ларс Фреден оцени дека до 7-ми декември може да биде решен спорот меѓу Грција и Македонија за името. Фреден овој став го повтори по денешната средба со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Инаку, амбасадорот Ларс Фреден и во неодамнешното интервју за Радио Слободна Европа, изјави дека сега, за разлика од пред неколку месеци, е поголем оптимист дека проблемот со името може да биде надминат.
XS
SM
MD
LG