Достапни линкови

Путин: Украина пак ке потфрли со плаќањето на рускиот гас


Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека Украина може повторно да има проблеми со плаќањето на рускиот гас. Според Путин, украинскиот претседател Виктор Јушченко ги блокирал фондовите за гас. Според Путин и ЕУ потфрлила во решавањето на проблемот, бидејки не го додели ветените пари. Украинската Централна Банка од своја страна соопшти дека има доволно резерви за да се плати рускиот гас. Минатата зима две недели многу потрошувачи останаа без гас поради разликите за цената меѓу Москва и Киев.
XS
SM
MD
LG