Достапни линкови

ЕУ побара Иран да го прифати нуклеарниот договор


Европската Унија денеска побара од Иран да го прифати нуклеарниот договор подржан од Обединетите Нации Претходно, западните медиуми јавија дека Иран веројатно го отфрли клучниот елемент од нуклеарниот договор со кој се олеснува западната загриженост дека Иран сака да произведе атомско оружје. Според предлогот, Иран треба три четвртини од ураниумот треба да го испрака во Русија и Франција на натамошна процедура на преработка во нуклеарно гориво за реакторите во Иран.
XS
SM
MD
LG