Достапни линкови

Гашпаровиќ:НАТО да не го заборава Балканот


Претседателот на Словачка Иван Гашпарович на денешниот втор ден од неформалниот министерски состанок на НАТО во Братислава апелира до Алијансата да не го заборави Балканот поради приоритетните мисии како што е во Авганистан. Тој вети дека Словачка, без оглед на глобалната економска криза, ќе ги исполни своите обврски во НАТО. Генералниот секретар Андрес Фог Расмусен вчера во Братислава оцени дека мисијата во Авганистан е најсложениот предизвик со кој НАТО се соочил досега.
XS
SM
MD
LG