Достапни линкови

Десетина загинати во два напада во Пакистан


Силна експлозија го потресе денеска пакистанскиот град Пешавар, јавуваат агенциите. Полицијата соопшти дека станува збор за напад со автомобил бомба во кој загинале најмалку 4 лица. Претходно, во самоубиствен напад со автомобил бомба во Пакистан загинале пет лица, а десетина други биле ранети. Експлозијата се случила пред полициска станица во Бану, провиниција на североисток на земјата. Ова подрачје е познато како главно засолниште на талибанците во Пакистан.
XS
SM
MD
LG