Достапни линкови

Засилени мерки за безбедност во Уганда


Властите на Уганда ги засилуваат патролите на улиците на главниот град Кампала, по племенските судири во кои загинаа најмалку 14 луѓе, а неколку десетици беа повредени, соопштуваат властите.
Немирите почнаа во четвртокот, кога владата спречи претставник на најголемото племе Буганда да отпатува на политички собир североисточно од Кампала.

XS
SM
MD
LG