Достапни линкови

Уставни измени заради предвремени избори во Чешка


Чешкиот уставен суд, денеска, ја отфрли можноста за распишување предвремени избори, кои беа закажани за 9 и 10 окотмври. Одлуката на судот следи по жалбата од еден независен пратеник, кој тврдеше дека одлуката на претседателот за распишување предвремени избори го крши неговото право на четиригодишен пратенички мандат. Се очекува, оваа недела пратениците да направат уставни измени за да овозможат парламентот да се самораспушти и да го отворат патот кон предвремени избори.


XS
SM
MD
LG