Достапни линкови

Израел одобри градење во доселеничките населби


Израелската влада одобри градење на стотици нови домови во еврејските доселенички населби и покрај тоа што Соединетите Американски Држави го критикуваат таквиот план. Министерот за одбрана Ехуд Барак одобри изградба на 455 куќи, повеќето од нив во области кои Израел сака да ги задржи по евентуалниот мировен договор со Палестинците.
Соединетите Американски Држави вршат притисок врз Израел да прекине со градењето, за да може повторно да почнат израелско-палестинските мировни преговори.

XS
SM
MD
LG