Достапни линкови

Иранскиот парламент гласаше за новата влада


Иранските пратеници денеска одобрија 18 од списокот со 21 министер предложени од претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Парламентот ги отфрли предлозите за ресорите образование и социјални работи кои беа жени. Третиот отфрлен кандидат е министерот за енергија. Пратениците го прифатија изборот на Ахмадинеџад нов министер за одбрана да биде Ахмад Вахиди. Станува збор за човекот што го бара Аргентина за неговата наводна вмешаност во бомбашкиот напад пред 15 години врз еврејскиот центар во Буенос Аирес во кој загинаа 85 луѓе.
XS
SM
MD
LG