Достапни линкови

Туркменистан ќе гради морнаричка база на Каспиското Езеро


Туркменистан планира да изгради морнаричка база на брегот на Каспиското Езеро, соопштува преседателот на таа централноазиска земја Гурбангули Бердимухамедов.
Туркменистан и Азербејџан имат спор за поголемиот број наоѓалишта на нафта и на гас во Каспиското Езеро, па дел од аналитичарите сметаат дека ова е знак дека Туркменистан ќе ги брани своите интереси.
XS
SM
MD
LG