Достапни линкови

Молдавија чека нова влада


Молдавската влада поднесе оставка, по изборот на нов парламент на изборите од 29 јули. Според законот, владата мора да поднесе оставка по истекот на мандатот на претходниот парламентот. Оставката формално ќе биде предадена на првата седница на новоизбраниот парламент во петок, кога се очекува формирање на новата влада.
XS
SM
MD
LG