Достапни линкови

Шиитската коалиција без актуелниот ирачки премиер


Партијата на актуелниот ирачки премиер Нури Ал Малиќи не е дел од новоформираната колалиција на најголемите ирачки шиитски партии. Коалицијата се подготвува за јануарските избори.
Не се наведува причина за исклучувањето на партијата Дава на Ал Малиќи од коалицијата, но се шпекулира дека имало несогласувања кој да ја предводи коалицијата.
Ал Малиќи, претходно, бараше да ја предводи коалицијата и инсистираше во неа да влезат повеќе Сунити и Курди.
XS
SM
MD
LG