Достапни линкови

Кина и Србија - стратешки партнери


Претседателите на Кина и на Србија, Ху Џинтао и Борис Тадиќ денеска во Пекинг потпишаа изјава за воспоставување стратешко партнерство меѓу двете земји, со цел унапредување на билатералните односи и посебно економска соработка.
Белград и Пекинг имаат добри односи, уште повеќе што Кина одбива да го признае Косово. Тадиќ е во еднонеделна посета на Кина.


XS
SM
MD
LG