Достапни линкови

Амнести интернејшнал сака да го набљудува судењето во Иран


Амнести интернејшнал побара од Иран да дозволи присуство на меѓународни набљудувачи на судењето на повеќе од 100 луѓе, обвинети за учество во постизборните протести. Генералната секретарка на организацијата, Ирене Кан вели дека со судењето, Техеран се обидува да го намали легитимитетот на опозициските протести. Организацијата соопшти и дека добиле цврсти докази дека некои од уапсените биле мачени во затвор.

XS
SM
MD
LG