Достапни линкови

Иранската опозиција тврди дека на протестите загинале 69 луѓе


Главниот помошник на иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави соопшти дека 69 луѓе биле убиени за време на постизборните протести. Опозицијата тврди дека изборите, на кои претседателот Махмуд Ахмадинеџад доби втор мандат, биле наместени.
Властите, претходно, соопштија дека на протестите загинале 30 луѓе.


XS
SM
MD
LG