Достапни линкови

Соња Сотомајор положи заклетва за врховен судија


Соња Сотомајор ја положи заклетвата за судија во Врховниот суд и стана првата Хиспаноамериканка именувана во највисокиот суд во САД. Сенатот го одобри именувањето на Сотомајор на 68 гласови за и 31 против. Педесетипетгодишната Сотомајор е трета жена во историјата на судот.

XS
SM
MD
LG