Достапни линкови

Годишнина од фрлањето на првата атомска бомба во Хирошима


Денеска во Хирошима се одбележува 64- годишнината од трагедијата што се случи во овој јапонски град на крајот од Втората светска војна, кога Американците ја фрлија првата атомска бомба. Експлозијата разурна околу 80 проценти од градот, а се проценува дека таа, како и дополнителното зрачење, убиле околу 200 илјади луѓе. На 9-ти август 1945 година атомска бомба беше фрлена и врз Нагасаки.
XS
SM
MD
LG