Достапни линкови

Рускиот Патријарх во посета на Украина


Рускиот патријарх Кирил денеска ја започна 10-дневната посета на Украина, со повик за црковно единство. Украинската православна црква е поделена меѓу доминантната Московската Патријаршија и помалата Киевска Патријаршија, која прогласи независност од Москва. Кирил ќе има средба и со украинскиот претседател Виктор Јушченко, кој ја подржува Киевската Патријаршија.
XS
SM
MD
LG