Достапни линкови

Американската армија го зголемува бројот на војници


Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави дека вкупниот број на војници во американската армија е зголемен за 22 илјади и сега армијата има 547 илјади војници. Гејтс наведува дека со подршка на претседателот Барак Обама, одлучил да го зголеми бројот на војници, поради предизвиците во Ирак и во Авганистан, како и поради нестабилноста во Пакистан.
XS
SM
MD
LG