Достапни линкови

Хашкиот Трибунал осуди двајца босански срби


Хашкиот Трибунал им изрече казна затвор на двајца босански срби обвинети за убиства на муслимани во војната во Босна од 1992 до 1995 година. Како што соопшти Трибуналот братучедите Милан и Средоје Лукиќ се обвинети за учество во „една од најголемите кампањи за етничко чистење“. Еден од двајцата обвинети е осуден на доживотен затвор додека другиот ќе одлежи 30 години.
XS
SM
MD
LG